W tym roku odbywa się 20. edycja Kolosów czyli Ogólnopolskich Spotkań, Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. I choć nazwa może sugerować, że jest to impreza dla wąskiego grona, to wprost przeciwnie – jest jak najbardziej dostępna dla każdego. Każdego roku już od połowy lutego nasze córki codziennie pytają się kiedy pójdziemy na pokazy. Jeśli zastanawiasz się czy warto, to nie zwlekaj. Idź i się przekonaj.

A jeśli masz wątpliwości czy iść tam z dzieckiem, to tym bardziej zobacz dlaczego warto:

1. Pokazy podróżnicze są fajniejsze niż lekcje geografii

A czasem także historii, biologii, antropologii, socjologii i motywacji (jeśli istnieją szkoły, gdzie takie lekcje się odbywają). W ciągu weekendu odbędziesz podróż przez wszystkie kontynenty i strefy klimatyczne, wejdziesz na ośnieżone szczyty gór i przepłyniesz dzikie rzeki i niespokojne oceany. Zejdziesz w głąb jaskiń, poznasz ostatnie dzikie plemiona i poczujesz radość z pokonywania własnych granic i słabości.

Kto w młodości bardziej zainteresował Cię archeologią? Książka czy Indiana Jones?

Tutaj seans Indiany Jonesa odbywa się co chwilę. A jeśli będzie Ci mało, to po chwili możesz wyłowić go z tłumu i pogadać.

2. Masz pytania? Tu znajdziesz odpowiedzi

Większość podróżników to gaduły. Lubią opowiadać, mówić i opisywać nie tylko swoje przygody, ludzi których poznali czy miejsca, w których byli, ale też sposoby w jakie tam się dostali.

Jeśli interesuje Cię jakiś kraj czy sposób podróżowania to na Kolosach masz idealną okazję do poznania i porozmawiania z praktykami, którzy z chęcią dostarczą Ci wielu aktualnych i praktycznych porad z pierwszej ręki.

A czy można wymarzyć sobie lepszego rozmówcę niż ciekawe świata, pytające o szczegóły dziecko?

3. Podczas pokazów dziecko nie musi siedzieć na miejscu

Jedną z obaw wstrzymujących rodziców przed chodzeniem z dziećmi na koncerty, spektakle czy pokazy jest to, że ich maluchy nie usiedzą na miejscu przez cały czas i będą przeszkadzać innym.

Jeśli takie są i Twoje wątpliwości, to z radością właśnie je rozwiewam.

Pokazy podróżnicze nie są odczytem poezji dramatycznej ani apelem poległych. Na sali wypełnionej czterema tysiącami osób rzadko panuje kompletna cisza. Atmosferę tam panującą bardziej porównałbym do strumyka, nad którym unosi się głos prowadzącego.

A jeśli to Cię nie przekonuje, to na końcu sali, za ostatnimi rzędami organizatorzy wyznaczyli strefę rodzinną, gdzie na karimatach, kocach, chustach, a nawet na podłodze porozkładane są rodziny przegryzające chrupki, paluszki, słoiczki i popijające wodę z termosu. Niektóre dzieci oglądają, jeśli zainteresuje ich temat, inne biegają po wyznaczonych ścieżkach, a jeszcze inne śpią.
W tych warunkach głos Twojego dziecka raczej nie zrobi na nikim wrażenia.

Warto pamiętać jednak o dwóch rzeczach.

Jeśli przyjdziesz późnym popołudniem lub wieczorem, to może się zdarzyć, że miejsca będą zapełnione. Po drugie wózki trzeba złożyć i odłożyć na tył zgodnie ze wskazaniami ochrony. Wszystko po to, żeby więcej ludzi mogło skorzystać ze strefy rodzinnej.

4. Podróżujące rodziny

Czy podróże w dalekie kraje są zarezerwowane tylko dla młodych sprawnych fizycznie zespołów albo upartych samotników? Na Kolosach przekonasz się, jak nietrafiony jest ten mit, bo każdego roku wśród prelegentów znajdziesz podróżujące rodziny, które z pasją opowiadają, że wyjazd z dzieckiem to nie tylko podmiejska działka albo all inclusive w Hurghadzie.

Że można więcej, można dalej, można ciekawiej i równie bezpiecznie.

A to my na Kolosach w 2011 – prelekcja o podróżowaniu z dziećmi.

5. Podróż może zacząć się obok Twojego domu

Często myślimy, że wielkie podróże muszą odbywać się daleko, być niebezpieczne i słono kosztować. Jednak co roku podczas Kolosów pojawiają się inspirujące osoby, które pokazują, że nie musisz wyjeżdżać z Polski, by przeżyć ciekawą przygodę.

Objazd Polski dookoła granic, odwiedzanie w miejscowościach tego samego adresu, korona gór Polski czy spływ kajakiem Wisłą lub Odrą to tylko jedne z wielu opowieści, którymi możesz się zainspirować.

Jeśli chcesz odbyć ciekawą podróż rodzinną, to nie musisz jechać do Ameryki Południowej by odwiedzać kolejne ruiny Majów czy Inków. Zamiast tego możesz odwiedzić wszystkie zamki i ruiny pokrzyżackie w Polsce. Zabytki UNESCO na drugiej półkuli są ciekawe, ale czy odwiedziłeś wszystkie polskie atrakcje z tej listy?

Podróż zaczyna się wraz z pierwszym krokiem, a z małymi dziećmi o wiele łatwiej zrobić to w Twojej okolicy niż pół dnia drogi samolotem stąd.

Przybądź więc z dziećmi na Kolosy i szukaj inspiracji. My idziemy. A Ty?

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go innym. Dzięki poniższym przyciskom zajmie Ci to dosłownie chwilę.

Dzięki