Wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu gdzie na półkach jest 3,5 mln produktów. A co lepsze, wiele z tych rzeczy może wziąć sobie za darmo.

Przyszedłeś do sklepu załatwić jedną rzecz, która zajęła Ci szybciej niż planowałeś, więc możesz sobie pozwolić na chodzenie bez celu między półkami i podglądanie dostępnego asortymentu, który z każdej strony kusi pięknymi kolorami.

A ten jest różny. Narzędzia, zabawki, książki, muzyka, gry, aż w końcu, sam nie wiedząc w jaki sposób trafiasz w alejkę, która oferuje asortyment importowany z hamburskiej czy amsterdamskiej Czerwonej Dzielnicy. Chwilę się zastanawiasz, ale wchodzi pooglądać. W końcu jesteś dorosły.

Możesz.

Nikt Ci nie zabroni.

I tak samo może zrobić Twoje dziecko, gdy wejdzie do sklepu, który nazywa się Sklep Play i w którym na koniec 2017 dostępnych było 3 500 000 różnych aplikacji, a liczba ta stale rośnie:

A sklep ten jest dostępny na każdym smartfonie (pod warunkiem, że podepniesz pod niego konto Google) i domyślnie możesz poruszać się po nim bez ograniczeń. Na szczęście w prosty sposób można to zmienić.

W tym artykule pokażę Ci jak ustawić i zmienić blokadę rodzicielską w Google Play i jakie są różnice w zależności od ustawień kategorii PEGI.

Co to jest PEGI?

PEGI (Pan European Game Information) to system klasyfikacji gier ze względu na zalecany wiek gracza. Został stworzony w 2003 i jego zadaniem jest udzielenie rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. System ten został przyjęty przez Google do oceny aplikacji w sklepie Play w Europie (niektóre regiony świata mają inne systemy klasyfikacji).

I tu mała ciekawostka – oznaczenia PEGI istnieją także na grach pudełkowych w sklepie, ale mają one jedynie charakter informacyjny. Sprzedawca nie legitymuje trzynastolatka kupującego grę z oznaczeniem PEGI 18.

Gdy zechcesz zainstalować jakąkolwiek aplikację dostępną w sklepie Google, tuż pod nazwą aplikacji i jej twórcy znajdziesz mały obrazek z cyfrą i napisem, np. PEGI 3 lub symbol wykrzyknika. Zobacz poniższe zrzuty ekranu, by znaleźć tę informację (pomoże Ci niebieska strzałka).

Cyfry 3, 7, 12, 16, 18, które można znaleźć przy aplikacjach są dość intuicyjne i określają zalecany minimalny wiek użytkownika, biorąc pod uwagę zawarte w grze treści. Warto jednak zwrócić uwagę na opis poszczególnych kategorii, a zwłaszcza tej z wykrzyknikiem.

Poniższy opis zamieszczam według wytycznych z Centrum zasad Aplikacji Google Play.

Zawartość aplikacji z tą oceną jest uznawana za odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych. Dopuszczalne jest prezentowanie przemocy w kontekście komicznym (np. jak w kreskówkach „Królik Bugs” czy „Tom i Jerry”). Postacie pokazywane na ekranie nie powinny sprawiać dla dziecka wrażenia rzeczywistych, ale być przez nie utożsamiane wyłącznie ze światem fikcyjnym. Aplikacja nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, które mogłyby przestraszyć małe dzieci. Nie powinna również zawierać wulgaryzmów.

W tej kategorii należy umieścić aplikacje, które normalnie otrzymałyby ocenę 3, ale zawierają sceny lub dźwięki, które mogłyby przestraszyć dzieci. W aplikacji z oceną PEGI 7 może występować jedynie łagodna przemoc (zazwyczaj występuje tylko jej sugestia lub jest ona prezentowana w mało szczegółowy i nierealistyczny sposób).

W tej kategorii powinny znaleźć się gry i aplikacje przedstawiające przemoc względem postaci fikcyjnych w nieco bardziej realistycznym kontekście lub przedstawiające nierealistyczną przemoc względem postaci przypominających ludzi bądź zwierzęta. Dodatkowo kwalifikują się do niej treści z nieco bardziej dosłowną nagością i symulowanym hazardem. Ewentualne wulgaryzmy muszą mieć łagodny charakter i nie mogą zawierać odwołań do seksu.

Ta ocena przyznawana jest wtedy, gdy przemoc lub aktywność seksualna jest prezentowana w sposób rzeczywisty. Aplikacje z oceną 16 mogą zawierać ostrzejsze wulgaryzmy, zachęcać do używania tytoniu lub narkotyków bądź pokazywać działania przestępcze.

Ocena „tylko dla dorosłych” jest przyznawana treściom wtedy, gdy przedstawiana jest okrutna przemoc i/lub prezentowane są elementy konkretnych typów przemocy (morderstwo bez motywu, przemoc względem bezbronnych postaci lub seksualna). W tej kategorii mogą znaleźć się również materiały przedstawiające seks w sposób dosłowny, zawierające dyskryminację lub pokazujące użycie narkotyków w pozytywnym świetle.

Aplikacje nie zawsze zawierają z góry znane treści, które można sklasyfikować z wyprzedzeniem. Niektóre działają jak portale (np. do strumieniowego przesyłania treści) i zawierają bardzo różnorodne materiały, które użytkownicy mogą swobodnie wybierać. Oznaczamy takie aplikacje ikoną nadzoru rodzicielskiego, by rodzice mieli świadomość, że aplikacja może dawać dostęp do treści, które nie są odpowiednie dla dzieci – chociaż w zależności od opcji wybranych przez użytkownika mogą też prezentować materiały przeznaczone dla młodszych odbiorców

Według powyższych kategorii możemy ustawić blokadę rodzicielską w Google Play. Możemy, ale i powinniśmy, gdyż podobnie jak w przypadku gier pudełkowych, informacja o kategorii wiekowej PEGI ma tylko charakter informacyjny, gdyż sklep nie weryfikuje wieku użytkownika

Zasada działania blokady jest dość prosta, jeśli ustawimy PEGI 3, nie powinny nam się wówczas pojawić żadne aplikacje z dostępem określonym jako PEGI 7 lub wyższy.

A co z kategorią z wykrzyknikiem? Tą kategorią objęte są głównie aplikacje społecznościowe (Facebook, Snapchat, Instagram, Musically itp.), gdzie twórcy w teorii nie mają kontroli nad treściami udostępnianymi przez innych użytkowników. Dlatego właśnie wskazany jest bezpośredni nadzór rodzicielski nad aktywnością dziecka w tych aplikacjach.

O tym, a także o sposobie w jaki można ustawić blokadę rodzicielską, mówię w poniższym filmie”

Jak ustawić blokadę rodzicielską w Google Play

Po obejrzeniu tego filmu będziesz wiedział w jaki sposób ustawić blokadę rodzicielską w telefonie swojego dziecka lub swoim, jeśli dziecko korzysta aktywnie z Twojego telefonu. Zasubskrybuj kanał Ojcowska Strona Mocy na Youtube.

Najciekawsze i warte zwrócenia uwagi jest zachowanie aplikacji społecznościowych, które nie mają przypisanej kategorii wiekowej, a jedynie ikonę Nadzór rodzicielski (z wykrzyknikiem).

Społecznościówki są niedostępne dla PEGI 3 i PEGI 7, a pojawiają się dopiero w filtrze PEGI 12 i wyższych. Dlatego też, jeśli chcesz zablokować dostęp do nich dziecku, to ustaw tę opcję. Zachęcam Cię jednak wpierw do ustalenia uczciwych i przejrzystych zasad korzystania z telefonu, które opisałem w poniższych artykułach:

Relacja ważniejsza niż blokada

Pamiętaj, że decyzja o tym, co zablokować na telefonie dziecka należy do Ciebie, ale powinieneś uczciwie powiedzieć o tym dziecku po co i dlaczego to robisz.

Pamiętaj też o tym, że możesz założyć dziesiątki blokad na telefon, ale nie jesteś w stanie założyć nawet jednej na telefon kolegi swojego dziecka, więc nic nie zastąpi rozmowy i szczerej, otwartej relacji z Twoim dzieckiem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go innym. Dzięki poniższym przyciskom zajmie Ci to dosłownie chwilę.

Dzięki