Podcasty nie są tak sformalizowane i uspołecznione jak chociażby filmy na Youtube. Twórca nie widzi od razu ile ma wyświetleń i subskrybentów.

Nie wie też jak oceniają go słuchacze, bo mnogość aplikacji, na których można odtwarzać podcasty powoduje, że system ocen jest trochę bardziej skomplikowany.

Ale wystarczy odrobina dobrej woli, by dać znać autorowi podcastu, że podoba Ci się jego nagranie lub że lepiej by było gdyby poprawił swój warsztat.

Ale po kolei.

Jak ocenić podcast?

Najlepszą metodą przekazania swojej oceny i komentarza jest wystawienie recenzji i gwiazdki w serwisie iTunes. Na komputerach Apple iTunes jest zainstalowany domyślnie. Jeśli używasz systemu Windows, musisz wpierw zainstalować darmową aplikację iTunes. Możesz ją pobrać z oficjalnej strony Apple.

Po obejrzeniu poniższego filmu nie będziesz miał już wątpliwości jak wystawić ocenę podcastu w iTunes.

Jak napisać recenzję podcastu w itunes?

Autor: Łukasz Jachowicz z podcastu

Ocena podcastu w iTunes jest ważna dla podcastera oraz podcastu, gdyż im więcej dobrych ocen, to iTunes pozycjonuje podcast wyżej i więcej osób ma szansę go posłuchać.  5 gwiazdek i dobra recenzja jest to więc nie tylko informacja, ale też nagroda dla lubianego przez Ciebie twórcy.

Serwis iTunes jest też światowym centrum podcastów, więc oceny w tym serwisie będą widoczne dla każdego, kto będzie szukał ciekawych treści.

Jeśli z jakichś powodów nie chcesz instalować i logować się do iTunes masz jeszcze inne możliwości.

Jak napisać recenzję podcastu bez itunes?

Słuchając podcastu przeważnie na początku i/lub na końcu usłyszysz adres strony internetowej, na której podcast został opublikowany, na przykład www.ojcowskastronamocy.pl/001, gdzie numer po ukośniku to numer kolejnego odcinka podcastu.

Komentarz pod artykułem

Wejdź na tę stronę, zjedź na dół i znajdziesz tam miejsce na komentarze. Tam możesz wpisać swoją opinię lub pytanie do autora podcastu. Trafi ona do niego i będzie widoczna dla innych widzów. Dzięki temu pomoże Ci to rozpocząć dialog z autorem i innymi widzami.

Bezpośrednia wiadomość tekstowa

Jeśli nie chcesz dzielić się swoją opinią ze światem, możesz skorzystać ze strony Kontakt, która istnieje chyba na każdym blogu czy stronie poświęconej podcastowi. Znajdziesz tam formularz kontaktowy, który po wypełnieniu dotrze bezpośrednio na skrzynkę mejlową autora.

Wiadomość głosowa

Na niektórych blogach istnieje możliwość nagrania wiadomości głosowej, która mejlem trafi do autora. Jest to świetna metoda na zadanie pytania, które potem może zostać odtworzone na falach kolejnego odcinka.

Wyślij wiadomość głosową do mnie.

Kontakt przez media społecznościowe

Jeśli jesteś fanem na Facebooku czy jakimkolwiek innym portalu społecznościowym, możesz wysłać wiadomość tym kanałem. Na pewno dojdzie ona do autora, ale jeśli ma on wielu fanów, to zapewne otrzymuje wiele wiadomości i może ona mu zwyczajnie umknąć.

Wystaw recenzję swoim ulubionym podcastom!

Jeśli lubisz słuchać podcastów, to daj znać nagrywającym, że jesteś po drugiej stronie i że słuchasz.

Nie zwlekaj więc i wystaw recenzję lub skomentuj odcinek na jego blogu. Będzie Ci za to wdzięczny.

Na podstawie moich doświadczeń z podcastami mogę Ci powiedzieć, że ocena podcastu zależy nie tylko od treści, ale też od tego, w jaki sposób i gdzie go słuchasz. Przeczytaj artykuł „Jak słuchać podcastów?„, by zobaczyć w jaki sposób można to robić.

A na sam koniec zapraszam Cię byś dołączył do społeczności „W ruchu słucham podcastów„. Spotkasz w niej prawie 7000 osób – słuchaczy i twórców, którzy dzielą się swoją pasją, polecają inspirujące i ciekawe odcinki i pomagają początkującym odnaleźć się w równoległym, podcastowym świecie.