Co to właściwie jest podcast?

Podcast to darmowa audycja internetowa , której możesz słuchać kiedy, gdzie i jak chcesz.

Po co słuchać podcastów?

 • wiedza: podcasty nagrywają pasjonaci i eksperci, którzy chcą dzielić się swoimi umiejętnościami z każdym, kto tylko chce ich słuchać,
 • rozrywka: wiele audycji tworzonych przez mistrzów mikrofonu wyzwala uśmiech na twarzy – uważaj czego słuchasz, by nie parsknąć śmiechem podczas jazdy zatłoczonym autobusem ;),
 • lepsze wykorzystanie czasu: podcastów można słuchać podczas podróży do szkoły czy do pracy, podczas biegania lub spaceru z wózkiem, a także podczas wykonywania prostych czynności jak zmywanie, sprzątanie czy wieszanie tony wypranych bodziaków, śpioszków i pajacyków na suszarce.

Jak rozpoznać dobry podcast?

Dobry podcast jest jak rozmowa. I pomimo, że autor w danej chwili może być wiele kilometrów stąd, czujesz z nim więź i chcesz słuchać go dalej. Mam nadzieję, że takim będzie dla Ciebie Podcast Ojcowska Strona Mocy.

Jak słuchać podcastów?

Sposobów jest kilka i musisz wybrać swój ulubiony.

Na stronie internetowej

Gdy wejdziesz na stronę lub bloga, który publikuje podcast, we wpisie znajdziesz odtwarzacz (taki jak obok lub podobny). Może mieć on różny kolor, różną treść, ale wszystkie łączy jedno – przycisk PLAY. Odpalasz i słuchasz. To była moja pierwsza metoda słuchania podcastów.

Z komputera lub innego urządzenia odtwarzającego muzykę

Większość podcasterów umożliwia ściągnięcie pliku mp3 z nagraniem na komputer. Możesz go potem odtworzyć w programie muzycznym lub nagrać na pendrajwa i odtwarzać w samochodzie, wieży audio lub każdym innym urządzeniu obsługującym format mp3. To była moja druga metoda słuchania podcastów.

Na Youtube

Ponoć są tacy, którzy słuchają podcastów na Youtube. Ja osobiście nigdy tego nie praktykowałem, ale dla tych, którzy uważają to za wygodne, udostępniam wszystkie podcasty na moim kanale Youtube.

Na telefonie, przez aplikację

Według wielu jest to najwygodniejsza metoda słuchania podcastów, a do najważniejszych jej zalet należy:

 • gdy pojawi się nowy odcinek Twojego ulubionego podcastu, otrzymasz powiadomienie lub ściągnie Ci go na telefon, w zależności od ustawień
 • możesz pobrać plik na telefon, by odsłuchać go później i nie martwić się transferem komórkowym,
 • możesz zwiększyć prędkość odtwarzania 1.5x lub 2x – wiele podcastów ma już ponad 100 odcinków i wysłuchanie całej serii może być czasochłonne,
 • jako że telefon prawie zawsze jest z Tobą – niestraszne będą Ci korki, kolejki do lekarza ani długie spacery z wózkiem,

Poniżej znajdziesz instrukcje jak słuchać podcastów na poszczególnych systemach:

Jak słuchać podcastów na Androidzie?

Autor: Michał Jaworski z podcastu

Jak słuchać podcastów na iPhone?

Autor: Ariadna Wiczling z podcastu

Jak słuchać podcastów na Windows Mobile?

Autor: Borys Kozielski z podcastu

Jak słuchać podcastów w samochodzie?

Autor: Borys Kozielski z podcastu

Aplikacje do słuchania podcastów

Jeśli zdecydujesz się na słuchanie podcastów przez telefon, ostatnim krokiem będzie zainstalowanie aplikacji, dzięki której będziesz mógł:

 • zasubskrybować swoje ulubione podcasty,
 • otrzymać informację o nowych odcinkach,
 • szukać podcastów na interesujące Cię tematy w każdym języku,
 • zatrzymać odtwarzanie i wrócić później do słuchania od zatrzymanego momentu.

Jeśli Twój telefon śmiga na Androidzie, musisz zainstalować odpowiednią aplikację do słuchania podcastów. Użytkownicy iPhone oraz telefonów z Windows Mobile posiadają w swoim systemie natywną aplikację do słuchania podcastów, której można użyć od razu lub poeksperymentować z innymi dostawcami.

Aplikacje do słuchania podcastów na Android

Podcast Addict

Spreaker

Stitcher

Aplikacje do słuchania podcastów na iPhone

Podcasts

Spreaker

Stitcher

Aplikacje do słuchania podcastów na telefonach z Windows

Grover Podcast

myTuner Radio Pro

Podcasts

A gdy już zaczniesz słuchać podcastów, zauważysz, że nagle chcesz więcej się ruszać, bo podcastów najlepiej słucha się w ruchu.

I obojętne, czy będzie to podróż pociągiem ze Szczecina w Bieszczady, spacer ze śpiącym w wózku bobasem do parku czy krzątanie się po domu – z przyjaznym głosem płynącym ze słuchawek, żadna droga nie będzie nudna 😉

I jeśli uważasz podcast za interesujący i przydatny albo w drugą stronę – zupełnie mizerny, skontaktuj się z twórcą, daj mu znać co sądzisz o jego audycjach. O tym jak to zrobić, przeczytasz w artykule Jak oceniać podcasty?.

A na sam koniec zapraszam Cię byś dołączył do społeczności „W ruchu słucham podcastów„. Spotkasz w niej prawie 7000 osób – słuchaczy i twórców, którzy dzielą się swoją pasją, polecają inspirujące i ciekawe odcinki i pomagają początkującym odnaleźć się w równoległym, podcastowym świecie.