Nie wierzę w przepisy z gazet. Tak często nie wychodziły nam w domu przeróżne koktajle, muffinki czy eksperymenty wyczytane w czasopismach, że z automatu wszystkie je wrzuciłam do działu science-fiction. Kiedy moje córki przyszły do mnie z trzecim numerem Kosmosu dla dziewczynek i pokazały mi przepis na naszyjniki przyjaźni z własnoręcznie robionej suchej porcelany miałem już przed oczami lepką masę, która nie chce zastygnąć i zrozpaczony wzrok dzieci pytający „Ale jak to?„. Ale skoro to nasz pierwszy numer Kosmosu, to postanowiliśmy dać mu szansę. I jak widać na filmie, mieliśmy z tym dużo zabawy i warto było zaryzykować. A do kosmicznego przepisu dodaliśmy 2 opcje dodatkowe. Ale wszystko po kolei:

Przygotowanie do pracy

Jak przygotować naszyjniki przyjaźni?

Wykonanie naszyjników przyjaźni można podzielić na 3 etapy:
  1. wyrobienie suchej masy porcelanowej,
  2. wykrojenie naszyjników,
  3. pomalowanie suchych naszyjników.

Wyrabianie masy

Malowanie naszyjników

Jak zrobić suchą porcelanę?

Podane w przepisie 4 łyżki mąki ziemniaczanej, 4 łyżki wikolu, 2 łyżeczki oliwki i łyżeczka soku z cytryny spokojnie wystarczą na dwa zestawy małych potrójnych wisiorków albo na jeden solidny naszyjnik rodzinny. Dlaczego rodzinny? Dziewczyny wiedziały, że będą robić naszyjniki dla swoich koleżanek, a ja stwierdziłem, że zrobię takie wisiorki dla całej naszej rodziny, tak by każdy miał jeden element dla siebie. Pomysł im się spodobał:

Malowanie naszyjnika rodzinnego

Po uformowaniu masy i pocięciu jej na poszczególne wisiorki, trzeba odczekać około 24h aż masa wyschnie. I przed przystąpieniem do kolejnej fazy – malowania, dodaliśmy dodatkowy krok:

Projekt naszyjnika przyjaźni

Ponieważ wiedziałem, że dziewczynom zależy na ładnym wykonaniu naszyjników, by wręczyć je koleżankom, a oprócz tego roznosi je fantazja i nie wiedzą dokładnie co namalować, postanowiłem im nieco pomóc wprowadzając prototyp. W tym celu odrysowaliśmy kontury naszyjników na kartce papieru, tak by mogły spokojnie wymyślić co chcą na nich umieścić, bo mamy tylko jedną kopię wisiorków i drugiej szansy nie będzie. I jak się okazało był to bardzo pomysł, bo wizje i pomysły zmieniały się kilkukrotnie. Na szczęście na papierze.

Malowanie naszyjników przyjaźni

Malowanie warto zacząć od spodniej warstwy i od boków. Akrylowa farba schnie około 5 minut, więc szybko można zacząć malować reprezentacyjną część naszyjników przyjaźni. Ostateczny efekt i zgodność z projektem możesz ocenić poniżej:
Ostatnim etapem jest wykonanie sznurków, które trzeba przewlec przez wykonane wcześniej otwory. To ostatnie może sprawić dzieciom nieco problemu, więc można im w tym pomóc.
Okazało się więc, że kosmiczny przepis na naszyjniki przyjaźnie nie tylko działa, ale jest także świetnym sposobem na wspólne, rodzinne i twórcze spędzenie czasu. Dodatkowo jesteśmy teraz bogatsi o naszyjnik rodzinny – wspólny i unikatowy symbol naszej jedności.

PS. A co to w ogóle jest ten Kosmos dla dziewczynek?

Jest to nowo powstały dwumiesięcznik z rewelacyjną szatą graficzną i ciekawą treścią, prowadzony przez Fundację Kosmos, która stawia sobie za cel:
  1. pomaganie dziewczynkom w rozwoju umiejętności z różnorodnych obszarów życia,
  2. wzmacnianie w nich zaufania do własnych kompetencji,
  3. wspieranie ich wiary w prawo do realizacji pragnień,
  4. kształtowanie wokół nich środowiska wolnego od ograniczających stereotypów.
Aktualne informacje znajdziesz na Kosmicznej stronie i na Kosmicznym fanpejdżu. Polecam 😉

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go innym. Dzięki poniższym przyciskom zajmie Ci to dosłownie chwilę.

Dzięki