5 rodzajów dzieci, które spotkasz na rodzinnych Mszach w kościele

Ostatnia pasterka była dla mnie niezwykłym przeżyciem. Byłem na niej sam. Bez dzieci. Usiadłem w ławce i dotarło do mnie, że nie musiałem nikogo uciszać, tłumaczyć „ile jeszcze” ani wyjaśniać co to znaczy melchizębek. Cóż za odmiana 😉 Dorosły idący na rodzinną Mszę św. musi być bowiem przygotowany na to, że raczej trudno będzie mu skoncentrować się na tym, co na Mszy jest najważniejsze, bo jego główna uwaga mimowolnie skierowana będzie na interakcje między najmłodszymi uczestnikami tego wydarzenia. Przedstawiam 5 rodzajów dzieci, które znasz z rodzinnej Mszy świętej:

1. Poduszkowiec

Czasem potrafi już chodzić, a czasem dopiero doskonali raczkowanie, ale jego ulubioną metodą przemieszczania się jest kręcenie się w kółko po lśniącej posadzce. Efekt poduszkowca najlepiej widać zimą, gdy gdzieś w bocznej nawie mkną ku sobie niebieskie, różowe, a potem już prawie same szare i brązowe kombinezony bezboleśnie odbijające się od odgradzających je od świata rodziców.

Proboszczu! Nie zapomnij położyć pasty nabłyszczającej przed Msza dla dzieci. I poślizg lepszy, i posadzka bardziej błyszcząca. Klasyczne win-win.

2. Król ciszy

Znasz zabawę w Króla ciszy? To dziecko też ją zna, ale ma swoje zasady.
Zasada nr 1:
Gdy tylko usłyszysz ciszę, krzycz!
Nieprzerwany modulowany krzyk podczas całego podniesienia: gwarantowane miejsce w parafialnej Galerii Sław.

3. Kultywator tradycji

Już na lekcjach religii w podstawówce dzieci uczą się, że Msza św. jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy. A wieczerza, to przecież kolacja. A jak kolacja…. to smacznego 😉 Chrupki. Piciu. Biszkopty. Piciu. Chlebek ryżowy. Piciu. O!? Już nic nie ma? No to wychodzimy!

4. Oddany czciciel św. Tereski.

Podobno św. Tereska zarzucała sobie, że zasypia podczas modlitwy. Naśladowca tej patronki zupełnie nic nie robi sobie takich wyrzutów. Równo z chwilą przejścia przez ciemną sień kościoła zapada w sen twardszy niż ławki podczas przydługiego kazania, zupełnie nie przejmując się dzwonkami, fałszującym organistą czy przebiegającym właśnie konkursem na króla ciszy. Magiczna bariera sieni zdejmie z jego oczu sen wtedy, gdy rodzice będą chcieli wybrać się na popołudniowy spacer w ciszy i spokoju.

5. Tam dom mój, gdzie zabawki moje

Oglądałeś Toy Story? Swoich zabawek nigdy się nie zostawia. I nieważne czy wyjeżdżasz na studia, czy znikasz na szybką godzinkę do kościoła. Nigdy nie zostawiasz tych, których kochasz. Samochodziki, dinozaury, lalki czy grzechotki – w tym wypadku im zabawka głośniejsza, tym lepsza. A jeśli akurat padły baterie? Żaden problem, przecież wiesz jakie dźwięki wydaje z siebie dinozaur!?

Wrrrrrrrraaaaaaaaarrrrrrrr

Gramy w króla ciszy?

A Twoje dziecko? Do której grupy się zalicza? 😉

Zgadzasz się? Chcesz coś dodać?
A może gadam bzdury?

 Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu poniżej, napisz do mnie

i puść ten post dalej w świat:

Skoro doczytałeś do końca, to chyba Ci się podobało 😉 Pozwól zapoznać się z tym wpisem także Twoim znajomym:

Twoje dziecko ma już telefon? A może dopiero planujesz taki zakup? Dołącz do specjalnej grupy dla rodziców:

O mnie

Nazywam się Jarek Kania i pokazuję jak stać się rodzicem, jakiego sam chciałbyś mieć.

Zobacz więcej

Rodzicielskie wskazówki

Nowym artykułom często towarzyszą dodatkowe materiały z rodzicielskimi wskazówkami. Mogę Ci je wysyłać bezpośrednio na mejla. Chcesz?

Na początek otrzymasz ode mnie 3 soczyste ebooki.

Polub - to nie boli

Więcej inspiracji

Lubisz niespodzianki?

t

Kliknięcie znaku zapytania przeniesie Cię na losowo wybrany artykuł.

Daj się zaskoczyć 😉

Poznaj 6 zaskakujących sposobów, by Twoje dziecko mniej korzystało z telefonu.

Podaj swój adres email i już dziś zacznij zmieniać technologiczne nawyki w swojej rodzinie.

Udało się! Zgadnij kto właśnie napisał do Ciebie mejla ;)