5 sposobów na zastąpienie pytania „Jak było dzisiaj w szkole?”

Dobrze. Normalnie. W porządku. Co łączy te trzy słowa? Pytanie, które dziesiątki dzieci słyszą prawie każdego dnia

Jak było dzisiaj w szkole?

I choć są to odpowiedzi jak najbardziej poprawne, to dla nas rodziców zupełnie nieprzydatne. Dodatkowo podnoszą lekko ciśnienie i pchają na usta kolejne pytanie wywołujące alergię uszną u dziecka: „To znaczy jak?” Jeśli więc jednowyrazowa odpowiedź pomimo znamion poprawności jest bezużyteczna, to może czas zastanowić się nad sensem samego pytania? Chcesz dowiedzieć się czegoś konkretnego? Spytaj o konkrety. Poniżej przedstawiam 5 sposobów jak zamienić to zbyt ogólne pytanie i uzyskać więcej odpowiedzi od swojego dziecka.

1 Przywołaj emocje

Co Ci się najbardziej podobało dzisiejszego dnia? Jaka rzecz była najprzyjemniejsza? Co śmiesznego się dziś wydarzyło? Charakterystyczne momenty o wiele łatwiej zapadają w pamięć niż ogólna atmosfera, o którą pyta słowo „jak?” A opowiadanie o przyjemnych czy zabawnych wydarzeniach lub osobach jest także przyjemnością samą w sobie, nieprawdaż? Przypominanie pozytywnych wydarzeń z ze szkolnego życia pomaga budować pozytywny obraz szkoły, a w razie niepowodzeń, burz czy spadku formy (które na pewno nadejdą) ich przywołanie jest dobrym punktem zaczepienia do poprawy humoru. A jeśli Twoje dziecko wróci do domu z burzową chmurą nad głową, to buzujące w nim emocje aż będą czekać na wyładowanie. Pomóż im się uwolnić pytając o najgorszą z możliwych rzeczy, jaka może wydarzyć się w szkole, ale uważaj, by pioruny za bardzo Cię nie poharatały.

2 Użyj skali

Znasz to tradycyjne ankietowe pytanie – w skali od 1 do 10 opisz jak podoba Ci się produkt który próbujemy Ci wcisnąć? Stosowanie skali u młodszych dzieci trzeba jednak nieco zmodyfikować, gdyż przestrzeń pierwszej dziesiątki liczb naturalnych jest dla nich pojęciem nieco abstrakcyjnym. Na początku posłuż się trzema odnośnikami, które kojarzą się dziecku miło, neutralnie i źle, na przykład: Gdyby dzisiejszy dzień był jedzeniem, to byłby brokułem, kanapką czy tabliczką czekolady? Dostosuj ten zestaw do możliwości i gustów Twojego dziecka posługując się nie tylko jedzeniem, ale też postaciami z bajek, miejscami które odwiedzacie albo czynnościami (na pewnym etapie kupa i siku świetnie zdają egzamin) 😉

3 Pogdybajcie

Co byś zrobił, gdybyś nie musiał iść dziś do szkoły? Co byś zmienił w szkole, gdybyś został dyrektorem? Czegoś byś się nauczył, gdybyś wiedział, jakie będą pytania na dzisiejszym sprawdzianie? Odpowiedzi na takie pytania pozwolą Ci zrozumieć pragnienia dziecka i jego bolączki, a drążenie tematu i uważne słuchanie odpowiedzi przy okazji pomoże przeanalizować obecną sytuację w szkole i w głowie dziecka.

4 Opowiedz o swoim dniu

Dzieci w szkole, a Ty w pracy lub w domu. Przez te kila godzin i u nich, i u Ciebie coś się wydarzyło. Opowiedz im o swoich zadaniach, współpracownikach, klientach albo o tym co dziś zrobiłeś w domu, jak spędziliście czas z maluszkiem, którym się opiekujesz. Wspomnij momenty wesołe, frustrujące i wkurzające. Podziel się problemami. Spytaj o radę. Pokaż, że opowiadanie o swoim dniu jest rzeczą jak najnormalniejszą i nawet z pozoru nudne rzeczy są warte opowiedzenia. Z czasem sam się zdziwisz, że nawet przewracanie niemowlaka z boku na bok albo tankowanie samochodu może być tak bardzo emocjonujące 😉

5 Przytul

Czasem słowa, to tylko słowa. A bliski kontakt fizyczny i zatrzymanie się w danym miejscu i chwili może zdziałać więcej niż najbardziej merytoryczna pogadanka. A po przytulenia powiedz dziecku, że je kochasz i że cieszysz się, że znów je widzisz. Jeśli przytulanie się nie jest Twoją najmocniejsza stroną, zobacz Krótki kurs przytulania 😉 Pamiętaj, że są osoby, które są ekstrawertycznymi gadułami oraz takie, które dzielą się jedynie esencją swoich przeżyć. Jeśli wyczujesz, że Twojemu dziecku bliżej do tej drugiej grupy, nie wymuszaj na nim rozmów na temat szkoły, ale spokojnie zachęcaj, dawaj przykład i czekaj. Jeśli zbudujecie relację pełną zaufania, na pewno o tych najważniejszych rzeczach pewnego dnia Ci powie. A jeśli znasz inne sposoby na zastąpienie pytania „Jak dzisiaj było w szkole?” to podziel się z nimi w komentarzu.

Zgadzasz się? Chcesz coś dodać?
A może gadam bzdury?

 Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu poniżej, napisz do mnie

i puść ten post dalej w świat:

Skoro doczytałeś do końca, to chyba Ci się podobało 😉 Pozwól zapoznać się z tym wpisem także Twoim znajomym:

Twoje dziecko ma już telefon? A może dopiero planujesz taki zakup? Dołącz do specjalnej grupy dla rodziców:

O mnie

Nazywam się Jarek Kania i pokazuję jak stać się rodzicem, jakiego sam chciałbyś mieć.

Zobacz więcej

Więcej w temacie

Rodzicielskie wskazówki

Nowym artykułom często towarzyszą dodatkowe materiały z rodzicielskimi wskazówkami. Mogę Ci je wysyłać bezpośrednio na mejla. Chcesz?

Na początek otrzymasz ode mnie 3 soczyste ebooki.

Polub - to nie boli

Więcej inspiracji

Lubisz niespodzianki?

t

Kliknięcie znaku zapytania przeniesie Cię na losowo wybrany artykuł.

Daj się zaskoczyć 😉

Poznaj 6 zaskakujących sposobów, by Twoje dziecko mniej korzystało z telefonu.

Podaj swój adres email i już dziś zacznij zmieniać technologiczne nawyki w swojej rodzinie.

Udało się! Zgadnij kto właśnie napisał do Ciebie mejla ;)