Jak mniej korzystać z telefonu? Cyfrowy dobrostan w praktyce
“Czy korzystasz z telefonu kiedy Ty chcesz? Czy wtedy gdy chce tego Twój telefon?”
Śmiem twierdzić, że jest to jedno z ważniejszych pytań jakie powinien postawić przed sobą człowiek XXI wieku – w zalewie informacji, reklam, wiadomości i powiadomień, a także obowiązków – służbowych i domowych, które wykonujemy na telefonie, umiejętność odłożenia urządzenia, a potem niepowracania do niego jest bardziej niż kluczowa.
Trzy odcinki temu zapowiedziałem moje czasowe zniknięcie z soszialmediów, zainspirowane słowami Iana Spaltera, projektanta aplikacji Instagram:
Umiejętność wycofania się na chwilę i złapania lepszej perspektywy, to najlepsze co człowiek może zrobić
Moja przerwa miała pomóc mi odciąć się od rozkojarzeń i poświęcić pracy nad książką do edukacji cyfrowej.
Oba cele udało się zrealizować – o pierwszym możesz posłuchać i poczytać niżej, a drugi możesz zamówić w przedsprzedaży na MojeSmarty.pl – jeśli sądzisz, że Twoje dziecko zbyt długo korzysta z telefonu albo dopiero chcesz mu go kupić, to jest to pozycja dla Was.
Zapraszam 😉
Aby wysłuchać podcastu na tej stronie, użyj poniższego odtwarzacza. Zobacz jak słuchać podcastów wygodniej.
Pobierz mp3 | Słuchaj na: Spotify, iPhone, Google Podcasts lub innych aplikacjach na Androidzie.
- Cyfrowy dobrostan. Co to jest?
- Cyfrowy dobrostan na smartfonie
- Porządkowanie aplikacji na smartfonie
- Wyciszanie powiadomień
- Jak wyciszyć powiadomienia w telefonie
- Ekran smartfona. Kolorowy czy czarno-biały?
- Jak ustawić ekran smartfona na czarno-biały
- Tryb nie przeszkadzać
- Domowe Zasady Ekranowe
- Cyfrowy dobrostan na komputerze
Cyfrowy dobrostan. Co to jest?
Największym przeciwnikiem z jakim przyjdzie nam się zmierzyć podczas pracy nad cyfrowym dobrostanem…jesteśmy my sami i nasze przyzwyczajenia.
Aby usystematyzować i pomóc Ci wprowadzać zmiany w swoim stylu życia, podzieliłem je na 4 obszary:
- Smartfon
- Komputer
- Poczta elektroniczna
- Cyfrowy detoks
Wszystkie metody, które tu opiszę przetestowałem na sobie i zapewniam, że pomogą Ci one zwiększyć Twój cyfrowy dobrostan. A czym on właściwie jest?
Najpełniejszą definicję znalazłem na stronie Samsung:
Cyfrowy dobrostan to stan, w którym czujemy w naszym życiu równowagę między światem technologii, a światem offline.
To pewność, że panujemy nad otaczającą nas technologią, korzystamy z niej w sposób świadomy i w razie potrzeby jesteśmy w stanie obyć się bez niej.
Oznacza to wyjście z pozycji biernego odbiorcy wszystkich wysłanych w naszym kierunku bodźców i przejście do stanu, w którym świadomie zarządzamy treściami, które docierają do nas za pośrednictwem nowych technologii.
A streszczając ją do jednego zdania sparafrazuję pierwsze słowa tego wpisu:
Korzystam z telefonu wtedy kiedy ja chcę, a nie wtedy, gdy chce tego mój telefon.
No to zaczynamy:
Cyfrowy dobrostan na smartfonie
Smartfony towarzyszą nam każdego dnia i raczej nie zanosi się na zmiany. Używamy ich do komunikacji, pracy czy rozrywki i ponieważ są najczęściej używanym przez nas urządzeniem ekranowym – zwłaszcza w tak zwanym międzyczasie – czyli chwilach nudy czy odosobnienia, porządki należy zacząć od nich, a dokładnie rzecz biorąc – od aplikacji.
Porządkowanie aplikacji na smartfonie
Ideą tego kroku jest usunięcie niepotrzebnych apek. Po co?
- Żeby nie zaśmiecały telefonu
- Żeby nie zabierały pamięci
- Żeby w chwilach słabości do nich nie wchodzić
- Żeby usunąć niepotrzebne aplikacje śledzące
- Żeby szybciej dotrzeć do tych, które są nam potrzebne
Na początek, wchodzimy w listę aplikacji – albo na ekranie, gdzie widzimy wszystkie ikonki albo poprzez Ustawienia -> Aplikacje
I tutaj, mogą zacząć się schody – no bo, z której aplikacji zrezygnować? Skoro są, to znaczy że wszystkie są potrzebne 😉
Ale może się zdarzyć, że wielu z nich nie używasz od lat, niektóre zainstalowałeś, żeby skorzystać z jakiejś promocji, a inne zainstalował dostawca Twojego telefonu.
Proponuję zabrać się do tego w stylu Marie Kondo – autorki “Magii sprzątania” – spojrzeć na każdą z apek, może nawet przycisnąć palcem, i odpowiedzieć sobie na pytania, czy naprawdę jej potrzebuję.
Tylko szczerze.
I jeśli nie, to podziękować jej za wspólnie spędzone chwile i odinstalować.
Niektórych może nie udać się odinstalować (ja tak mam z pakietem Office), ale można je wyłączyć w Ustawieniach -> Aplikacje – efekt niemal taki sam jak odinstalowanie – nie aktualizują się, a ikonki nie pojawiają się na liście:
Kolejnym krokiem jest usunięcie wszystkich apek z ekranu głównego, czyli tego, który widzimy po odblokowaniu telefonu.
Dlaczego?
Nasze palce szybko się uczą i miałem tak, że po odblokowaniu urządzenia, kciuk od razu odpalał fejsa, pomimo że wcale tego nie planowałem.
Wywalenie wszystkiego może być z lekka nieintuicyjne, ale zapewniam, że skutecznie pomaga wlaczyć z nawykami. Jeśli chcemy uruchomić aplikację, to musimy wejść do listy i dopiero ją znaleźć. I nasz mózg ma parę chwil, by oprzytomnieć.
Jak widzisz na powyższym zrzucie – na moim ekranie mam tylko telefon, WhstsApp, SMS i aparat. Nic więcej.
Oczywiście możesz dodać coś, jeśli naprawdę uważasz, że jest niezbędne do życia, ale po długim czasie takiego korzystania z telefonu stwierdzam, że nie ma takiej potrzeby.
Następnym krokiem jest zgrupowanie podobnych do siebie aplikacji na ekranie listy aplikacji. Czyli np. – aplikacje bankowe, komunikatory, apki od Google, sportowe, komunikacyjne… w jednej grupie:
I fajnie, jeśli wszystko będzie mieścić się na jednym ekranie – przejrzystość mocno pomaga w sprawnym odnajdywaniu się w aplikacjach.
Wyciszanie powiadomień
Powiadomienia to jednoczesne błogosławieństwo i przekleństwo – z jednej strony informują nas o rzeczach ważnych, ale z drugiej strony, o wiele częściej – nieupilnowane, odrywają nas od zajęć zaśmiecając nas duperelami.
Wyciszenie powiadomień aplikacji to ogromny i niezwykle ważny krok do tego, byśmy to my decydowali kiedy chcemy korzystać z telefonu, a nie on.
Jak wyciszyć powiadomienia w telefonie?
Podobnie jak przy porządkowaniu aplikacji, polecam przejrzeć każdą z tych, które postanowiliśmy zostawić, a następnie usunąć te, których nie chcemy oglądać. I z założenia – najlepiej nie mieć prawie żadnych.
Po porządkach mam u siebie tylko powiadomienia z poczty, wiadomości, WhatsAppa (o tym więcej poniżej), paczkomatów i Nozbe.
Aby się do tego zabrać, wejdź w Ustawienia – powiadomienia, a następnie zdecyduj co chcesz zostawić. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz wyłączając wszystko i decydując co włączyć, ale nie chcę Cię mocno stresować 😉
Rozbudowane aplikacje mają wiele opcji powiadomień i niektóre z nich możesz chcieć zostawić, ale możesz też usunąć wszystkie. Tak to wygląda:
U nas w rodzinie, do komunikacji korzystamy z WhatsApp, mam tam też wielu znajomych i jestem na wielu grupach, np. rodziców w szkolnych.
Ale również tutaj dokonałem selekcji – niektóre czaty (zdecydowana większość grupowych) jest u mnie wyciszona.
Może się zdarzyć, że czasem coś przegapimy, albo gdy instalujemy nową apkę, zapomnimy o powiadomieniach, ale to nic straconego.
Gdy pojawi się na ekranie takie powiadomienie – można lekko przesunąć je w lewo, a następnie z tego poziomu przejść do ustawień.
Ekran smartfona kolorowy czy czarno-biały?
Nigdy nie poddawałem pod rozwagę idei kolorowego wyświetlacza. Ale gdy kolega pokazał mi tę opcję i na próbę przetestowałem – mój ekran jest czarno-biały niemal zawsze.
Dlaczego?
Kolory nas przyciągają. Wydaje sie to być oczywiste i potwierdzają też badania: eyetracking czyli monitorowanie ruchu gałek ocznych wskazuje, że kolorowe rzeczy bardziej przyciągają niż jednolite i nie bez powodu wiele z firm zdecydowało się na zmianę logo, by apki były częściej włączane.
Dodatkowo, przewijanie Instagrama czy Facebooka jest też bardziej atrakcyjne, jeśli co chwilę zmieniaja nam się kolory przed oczami.
Jeśli chcesz mniej korzystać z telefonu – przejdź w tryb monochromatyczny.
Jak ustawić ekran smartfona na czarno-biały
Znów musimy wejść do ustawień, ale tym razem użyć trochę magii i odblokować Opcje programisty.
Podążaj tą (lub podobną ścieżką) Ustawienia -> Informacje o telefonie -> Informacje o oprogramowaniu -> Znajdź Numer wersji i naciśnij go 8 razy
Powinieneś otrzymac informację o odblokowaniu Opcji programisty, który od tej pory będzie zndjować się w Ustawieniach (najprawdopododniej na samym dole)
Wejdź w te ustawienia, a następnie kliknij na “Symuluj przestrzeń kolorów” i wybierz Monochromatyzm.
Jak się przyzwyczaisz, nie będziesz chciał tego cofnąć 😉
Tryb nie przeszkadzać
Gdy pracujesz lub nie chcesz, by świat Cię wzywał – włącz Tryb nie przeszkadzać – na określony czas lub do chwili, gdy sam go nie wyłączysz – pomoże Ci się to skupić na zadaniu.
Możesz go znaleźć w menu rozwijalnym z góry ekranu
Domowe Zasady Ekranowe
I na koniec kwestii telefonicznych – coś co nie jest do końca związane z urządzeniem, ale z nami. Gdzie trzymasz telefon w ciągu dnia?
Temat ten wielokrotnie przewijał się u mnie na blogu i podcastach – choćby tutaj, więc powiem tylko w skrócie od czego zacząć: wyznaczcie w domu Bazę – stałe miejsce, do którego będziecie odkładać telefon po wejściu do domu. Wszyscy. I dzieci, i rodzice. Najlepiej także na noc.
Jeśli jeszcze tego nie robisz – spróbuj, a potem będziesz się dziwił jak mogłeś bez tego żyć 😉
Cyfrowy dobrostan na komputerze
Tu sprawa jest nieco bardzij złożona i opiszę ją w najbliższym czasie, ale opowiadam o niej w podcaście, więc jeśli wysłuchcasz – będziesz wiedział o co chodzi 😉
A jeśli Twoje dziecko ma już telefon lub planujesz w najbliższym czasie taki zakup, to polecam Wam MojeSmarty.pll, czyli narzędzie do rodzinnej edukacji cyfrowej, dzięki któremu opanujecie najważniejsze, podstawowe kompetencje cyfrowe niezbędne do bezpiecznego i świadomego korzystania ze smartfona 😉
O mnie
Nazywam się Jarek Kania i pokazuję jak stać się rodzicem, jakiego sam chciałbyś mieć.
- Cyfrowy dobrostan. Co to jest?
- Cyfrowy dobrostan na smartfonie
- Porządkowanie aplikacji na smartfonie
- Wyciszanie powiadomień
- Jak wyciszyć powiadomienia w telefonie
- Ekran smartfona. Kolorowy czy czarno-biały?
- Jak ustawić ekran smartfona na czarno-biały
- Tryb nie przeszkadzać
- Domowe Zasady Ekranowe
- Cyfrowy dobrostan na komputerze
Rodzicielskie wskazówki
Nowym artykułom często towarzyszą dodatkowe materiały z rodzicielskimi wskazówkami. Mogę Ci je wysyłać bezpośrednio na mejla. Chcesz?
Na początek otrzymasz ode mnie 3 soczyste ebooki.
Polub - to nie boli
Więcej inspiracji
Lubisz niespodzianki?
Kliknięcie znaku zapytania przeniesie Cię na losowo wybrany artykuł.
Daj się zaskoczyć 😉