Wszyscy wiedzą jak wychowywać dzieci – poza ludźmi, którzy faktycznie je mają

P. J. O'Rourke

Rodzicielski początek

12 lat temu, podczas naszej pierwszej ciąży, położna w Santiago de Chile powiedziała mi, że nie stanę się ojcem po narodzinach dziecka, ale że już nim jestem. I już teraz moim zadaniem jest troska o całą naszą rodzinę.

Krótkie, mądre i konkretne słowa kobiety z drugiego końca świata stały się wówczas fundamentem mojego ojcostwa. I są nim po dziś dzień.

Przez pięć ciążowych miesięcy, spędzonych na podróżnym szlaku, opowiadałem naszej nienarodzonej jeszcze córce jak piękny jest świat, w którym żyjemy, malowałem słowami niezwykłe krajobrazy i zapewniałem, że razem z żoną pragniemy dla niej życia pełnego miłości.

Kilka tysięcy dni po tamtym wydarzeniu, gdy widzę iskry radości w oczach naszych trzech córek, gdy słyszę ich pełen nieskażonej radości śmiech i gdy towarzyszę im w codziennej drodze do niezależności to wiem, że pomimo upływu czasu, moje zadania są wciąż takie same.

A są nimi:

  • zapewnienie bezpiecznych warunków rozwoju,
  • tłumaczenie świata,
  • i bezwarunkowe obdarzanie miłością.

Rodzicielskie wyzwania

I choć w teorii brzmi to bardzo prosto, to jednak życie każdego dnia uświadamia mi, że realizacja rodzicielskich zadań z każdym dniem staje się coraz trudniejsza. Dlaczego?

Nasze dzieci dorastają z mediami cyfrowymi

Tak samo jak uczymy dzieci zasad przechodzenia przez jezdnię, tak samo naszym zadaniem jest wprowadzenie ich w świat telefonów komórkowych. I z własnego doświadczenia wiem, że nie jest to łatwe, bo nas nikt tego nie uczył.

Dlatego wciąż szukam odpowiedzi jak robić to mądrze

Grafiki naszych dzieci są wypełnione po brzegi

A czas w tygodniu spędzamy na karkołomnej logistyce między przedszkolem, szkołą, pracą, zajęciami dodatkowymi i zakupami. W ciągłym pośpiechu, zmęczeniu i stresie łatwo zapominamy o tym jak ważne jest aktywne towarzyszenie dzieciom w ich życiu.

Dlatego szukam sposobów jak być z nimi bardziej i mocniej.

Grafiki naszych dzieci są wypełnione po brzegi

A czas w tygodniu spędzamy na karkołomnej logistyce między przedszkolem, szkołą, pracą, zajęciami dodatkowymi i zakupami. W ciągłym pośpiechu, zmęczeniu i stresie łatwo zapominamy o tym jak ważne jest aktywne towarzyszenie dzieciom w ich życiu.

Dlatego szukam sposobów jak być z nimi bardziej i mocniej.

Brak snu, ciągłe zmęczenie i frustracja

To nieodzowni towarzysze młodych rodziców, którzy z czasem przesuwają namiętność i troskę o małżonka na drugi trzeci plan.  Dzieci jednak kiedyś dorosną i wyfruną z domu i nie chcę pewnego dnia zostać w czterech ścianach z obcą mi osobą.

Dlatego szukam sposobów pielęgnacji miłości w warunkach nie zawsze przyjaznej codzienności.

Rodzicielska przyszłość

Wyników moich poszukiwań nie zatrzymuję dla siebie, ale dzielę się nimina blogu wierząc, że tak jak mi pomagają stawać się lepszym rodzicem, tak samo mogą pomóc Tobie.

Jednak aby tak się stało, na samym początku musisz* uświadomić sobie trzy rzeczy, bez których ani rusz. Być może już to wiesz, ale na wszelki wypadek je przytoczę, bo mi uznanie tych prostych prawd zajęło ponad 30 lat:

O

Nie znam wszystkich odpowiedzi

Q

I nigdy nie poznam

R

Ale i tak będę się rozwijał

* nie musisz pod warunkiem, że określenie stary lamus z ust własnego dziecka Ci odpowiada.

Skoro zatem czytasz te słowa, to zakładam (mam nadzieję słusznie), że nie chcesz chować głowy w piasek przed rodzicielskimi wyzwaniami, ale podejmujesz rękawicę, którą de facto sam sobie rzuciłeś doprowadzając pewnego dnia do połączenia komórki jajowej i plemnika.

Jeśli zatem zastanawiasz się od czego zacząć, to mam dla Ciebie kilka możliwych dróg, w zależności od Twoich najpilniejszych potrzeb:

Telefon dla dziecka

Jak wprowadzać dziecko w świat technologii?

Rodzinne podróże

Jak nie zwariować podczas podrózy z dziećmi?

Relacje z dziećmi

Jak budować i nie komplikować?

Rodzice i edukacja

Jak wesprzeć i dziecko, i szkołę?

Relacje małżeńskie

Jak wzmacniać miłość, gdy brakuje siły?

Podcast

Moja duma. Posłuchaj. Warto.

Rodzicielstwo jest drogą pełną niespodzianek

Dlatego też warto wybrać się na nią z odpowiednim ekwipunkiem. Zapisując się do newslettera Ojcowskiej Strony Mocy otrzymasz pakiet materiałów niezbędnych na różnych etapach Twojej drogi.

Poznaj 6 zaskakujących sposobów, by Twoje dziecko mniej korzystało z telefonu.

Podaj swój adres email i już dziś zacznij zmieniać technologiczne nawyki w swojej rodzinie.

Udało się! Zgadnij kto właśnie napisał do Ciebie mejla ;)