Allegro Smart! – czy to się opłaca?

Ostatnio serwis Allegro wprowadził usługę Allegro Smart!, dzięki której za 49zł możesz być zwolniony z opłat za przesyłkę przez okres jednego roku. Jako że dużo zakupów (w tym także prezentów dla dzieci na wszelkie okazje) robię przez Internet, postanowiłem sprawdzić czy Allegro Smart! rzeczywiście się opłaca.

Korzyści z Allegro Smart!

Najważniejszym atutem pakietu Smart! jest to, że możemy cieszyć się bezpłatną dostawą (i zwrotem) do kilkunastu tysięcy punktów odbioru w Polsce (Reg. II.3 i II.8 – w dalszej części tekstu pojawiać się będą odnośniki do Regulaminu Smart!), w tym:
 • Paczkomaty InPost,
 • Paczka w Ruchu,
 • Poczta Polska – odbiór w punkcie + polecony,
 • Żabka,
 • Freshmarket,
 • Stacje Paliw Orlen.

Punkty odbioru Allegro Smart!. Stan na dzień 11.09.2018 (źródło allegro.pl)

Aby zachęcić do korzystania z usługi Smart, Allegro oferuje także dodatkowe benefity, którymi są:
 • 10 Monet Allegro do wykorzystania w serwisie (nie dotyczy Konta Firma) za rejestrację w usłudze Smart! i każdorazowemu przedłużeniu usługi (Reg. V.5),
 • przyspieszenie obsługi nabywcy w Programie Obsługi Kupujących z 30 do 2 dni roboczych (Reg. V.6),
 • Smart! Okazje, czyli dodatkowe rabaty dla zarejestrowanych użytkowników Allegro Smart! (Reg. V.7),
 • 30-dniowy okres testowy. Nawet jeśli skorzystasz z usługi, to możesz z niej zrezygnować w 30 dni, z gwarancją zwrotu poniesionej opłaty. (Reg. VIII.1).
Oferta, jak widać wydaje się naprawdę kusząca, ale zanim zdecydujesz się na zakup, przyjrzyjmy się nie ofercie reklamowej, a Regulaminowi, który dokładnie podaje zasady korzystania z Allegro Smart!.

Punkty odbioru paczek

Ilość punktów odbioru rzeczywiście jest imponująca i sprawia wrażenie, że poczta czai się na każdym kroku, ale jeśli w Twoim pobliżu nie ma żadnego z punktów tych firm i musisz (lub chcesz) wybrać kuriera lub paczkę Poczty Polskiej, to wówczas Allegro Smart! nie obowiązuje i będziesz musiał ponieść opłatę za wysyłkę. Dodatkowo w regulaminie usługi Allegro zastrzega, że liczba punktów odbioru jest zmienna, ale nie spadnie poniżej 5 tysięcy. (Reg. II.4)

Minimalna kwota zakupu

Aby skorzystać z Allegro Smart! musisz wydać naraz u jednego sprzedawcy co najmniej 40zł (Reg. III.1a). Ale to nie wszystko:

Płatność z góry czy za pobraniem?

Allegro Smart! działa tylko przy opłaceniu przesyłki z góry przez system płatności. (Reg. III.1a). A teraz najważniejsze:

Maksymalne koszty wysyłki

Aby zakwalifikować się do darmowej wysyłki w ramach Allegro Smart! koszt wysyłki towaru nie może przekraczać ustalonego poziomu (Reg. II.4):
 • Paczkomaty 24/7 – 8,00zł
 • Allegro Paczkomaty 24/7 InPost – 8,99zł
 • Paczka w RUCHu – 6,70zł
 • Paczka 24, Paczka 48, Allegro Poczta Polska (odbiór w sklepach: Żabka, Freshmarket, Orlen Ruch) – 8,00zł
 • List polecony (ekonomiczny i priorytetowy) – 5,90zł

Maksymalne koszty wysyłki Allegro Smart!. Stan na dzień 11.09.2018 (źródło allegro.pl)

Jeśli sprzedawca ustawił koszt wysyłki na poziomie wyższym niż podany, wówczas Allegro Smart! nie obowiązuje. Oprócz tego ważnym zapisem jest też:

Maksymalny łączny koszt wysyłki

Aby skorzystać ze Smart! łączny koszt wysyłki wielu towarów od jednego sprzedawcy nie może przekroczyć 40zł. Co ważne, zapis w punkcie III.1b wskazuje, że nie chodzi tylko o jednorazowy zakup, ale o łączną kwotę zakupów niezależną od czasu. Czyli jeśli w ciągu roku kupimy od tego samego sprzedawcy kilka artykułów i koszty wysyłki gwarantujące skorzystanie z programu Smart! przekroczą 40zł, wówczas będziemy musieli ponieść koszty wysyłki samodzielnie. (Reg. III.1b)

Darmowy zwrot

W ramach Smart! można dokonać jednorazowego zwrotu towaru (Reg. III.4) w następujących punktach:
 • Paczkomaty – usługa Paczkomaty 24/7 i Allegro Paczkomaty 24/7 InPost,
 • w placówkach Poczty Polskiej dla usług: Paczka 24, Paczka, 48, Paczka w RUCHu, odbiór w Żabce, Freshmarket i Orlen,
 • brak możliwości zwrotu listu poleconego.

Nie kupisz u każdego sprzedawcy

Allegro Smart! obejmie tylko najbardziej zaufanych sprzedawców w systemie allegro, co z jednej strony ma zagwarantować najwyższą jakość usług, z drugiej jednak strony ograniczy korzystanie z systemu do wąskiego grona sklepów. Jeśli program odniesie sukces, wówczas Ci sprzedawcy, którzy pozostaną poza nim będą skazani na zapomnienie, więc będą się musieli podporządkować kolejnym regułom stawianym przez Allegro, by utrzymać zyski ze sprzedaży. Na chwilę obecną do Smart! kwalifikują się:
 • Super Sprzedawcy,
 • Sprzedawcy ze wskaźnikiem poleceń (łapki w górę) co najmniej 98%,
 • Sprzedawcy pozytywnie zweryfikowani przez Allegro na podstawie terminowego regulowania płatności, terminowego wysyłania przesyłek, wsparciu klientów w ramach Dyskusji i braku ostrzeżeń.
Wykluczone z programu są póki co apteki oraz produkty z kategorii (Reg II.9):
 • Usługi,
 • Wakacje,
 • Motoryzacja (w podkategoriach „Samochody”, „Motocykle i quady”, „Maszyny”, „Inne pojazdy i łodzie” oraz „Przyczepy, naczepy”),
 • Żywe zwierzęta.
 

Jak kupić z Allegro Smart!

Już teraz na Allegro promowane są artykuły spełniające warunki programu Smart! Widać je po ikonce z fioletowym napisem Smart i pomarańczowym wykrzyknikiem:

Strona główna Allegro. Stan na dzień 11.09.2018 (źródło allegro.pl)

Ale uwaga – obecność ikonki nie oznacza że wszystkie opcje dostawy podane w aukcji kwalifikują się do Smart!. Będąc członkiem programu i chcąc skorzystać z darmowej wysyłki trzeba pamiętać, by wybrać formy dostawy spełniające wymagania Smart! opisane powyżej w tym artykule. W przeciwnym razie, za wysyłkę i tak zapłacimy.

Czy warto skorzystać z Allegro Smart!?

Odpowiedź jest prosta – to zależy 😉

Z prostej kalkulacji kosztów wysyłki wynika, że korzystając z Allegro Smart! zaczynasz oszczędzać na kosztach wysyłki dopiero przy zamówieniu:

 • siódmej przesyłki w ramach Paczkomaty 24/7 (7*8zł=56zł),
 • szóstej przesyłki w ramach Allegro Paczkomaty 24/7 InPost (6*8,99zł=53,94zł),
 • ósmej przesyłki w ramach Paczki w RUCHu (8*6,70zł=53,60zł),
 • siódmej przesyłki w ramach odbioru w Żabce, Freshmarket, Orlen lub placówkach Poczty (7*8zł=56zł),
 • dziewiątego listu poleconego (9*5,90zł=53,10zł).

Jeśli nie planujesz dokonywać tylu zakupów, wówczas wchodzenie w program Smart! mija się z celem.

Aby oszacować ilość zakupów zaloguj się na swoje konto w Allegro i sprawdź historię z poprzedniego roku, by zobaczyć ile zakupów zrobiłeś w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jak już pisałem wyżej, Allegro Smart! nie opłaca się także, jeśli w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania (lub pracy) nie ma punktu odbioru ani paczkomatu lub zwyczajnie wolisz, żeby kurier dostarczył Ci zakupy prosto do domu.

Największym niebezpieczeństwem, jakie widzę w tym programie jest przywiązanie: Smart! jest w tym sensie podobny do programu lojalnościowego.

Jeśli zapłacisz 49zł z góry i będziesz miał przez cały rok DARMOWĄ przesyłkę, wówczas trudniej będzie Ci podjąć decyzję o kupnie artykułów w innym sklepie, w końcu w Allegro już masz ZA DARMO.

Z tych samych przyczyn będziesz szukał artykułów opatrzonych ikonką Smart! i czasem zamiast kupić to co jest potrzebne albo to, co tańsze, kupisz tam, gdzie masz gwarantowaną DARMOWĄ przesyłkę.

Nasz mózg niestety łatwo oszukać 😉

Trudniej natomiast oszukać fakty. Wejdź w swoją historię zakupów na Allegro i sprawdź ilu ze sprzedawców, u których kupiłeś coś w ciągu roku już oferuje Smart! i policz czy jest to opłacalne. W moim wypadku na 15 sprzedawców 7 oferuje już Smart! więc podejrzewam, że program będzie rósł w siłę i coraz więcej sprzedawców bedzię oferowało przesyłki w ramach Smart!

Ostatecznie myślę, że Allegro Smart! należy traktować jak każde inne narzędzie. Jeśli poznasz zasady jego działania przed użyciem, zaakceptujesz je i będziesz się ich trzymał, to będzie ono pomocne i pewnie w skali roku zaoszczędzisz kilkanaście-kilkadziesiąt złotych, pod warunkiem realizowania dużej ilości zakupów na platformie.

Ale jeśli podejdziesz to tematu bez świadomości jego ograniczeń, wówczas okaże się, że pomimo wyłożenia 49zł z góry za rok, sukcesywnie będziesz dopłacał do każdej wysyłki.

Przejrzyj więc jeszcze raz haczyki jakie czyhają w programie Smart! i podejmij świadomą decyzję, jako świadomy konsument.

Zgadzasz się? Chcesz coś dodać?
A może gadam bzdury?

 Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu poniżej, napisz do mnie

i puść ten post dalej w świat:

Skoro doczytałeś do końca, to chyba Ci się podobało 😉 Pozwól zapoznać się z tym wpisem także Twoim znajomym:

Twoje dziecko ma już telefon? A może dopiero planujesz taki zakup? Dołącz do specjalnej grupy dla rodziców:

O mnie

Nazywam się Jarek Kania i pokazuję jak stać się rodzicem, jakiego sam chciałbyś mieć.

Zobacz więcej

Więcej w temacie

Rodzicielskie wskazówki

Nowym artykułom często towarzyszą dodatkowe materiały z rodzicielskimi wskazówkami. Mogę Ci je wysyłać bezpośrednio na mejla. Chcesz?

Na początek otrzymasz ode mnie 3 soczyste ebooki.

Polub - to nie boli

Więcej inspiracji

Lubisz niespodzianki?

t

Kliknięcie znaku zapytania przeniesie Cię na losowo wybrany artykuł.

Daj się zaskoczyć 😉

Poznaj 6 zaskakujących sposobów, by Twoje dziecko mniej korzystało z telefonu.

Podaj swój adres email i już dziś zacznij zmieniać technologiczne nawyki w swojej rodzinie.

Udało się! Zgadnij kto właśnie napisał do Ciebie mejla ;)