Escape Quest. Książkogra dla rodzica i starszego dziecka
Lokomotywa. Ptasie Radio. Kicia Kocia. Pan Kuleczka. Muminki…
Wielu z nas czyta książki małym dzieciom, traktując to jako zupełnie naturalny etap rodzicielstwa. Ale przychodzi taki moment, gdy nasze pociechy się usamodzielniają i zaczynają pochłaniać spore ilości własnych książek bez naszej pomocy niekoniecznie chcąc, by czytać im na dobranoc.
A muszę przyznać, że mam ogromny sentyment do wspólnego rodzinnego czytania, które jest dla mnie świetną metodą budowania relacji. Z czasem, taką rolę, w naszym domu przejęło granie w planszówki, gdzie oprócz tego, że wspólnie spędzamy czas, to jeszcze bawimy się przy tym doskonale, szlifując różne umiejętności miękkie.
Ale ostatnio, ku mojej wielkiej radości odkryłem, że mogę na nowo spędzić czas z moimi starszakami nad książką, korzystając równocześnie z uroków wyzwań, jakie dają nam gry. Taką możliwość dają nam książkogry z serii Escape Quest, wydane w Polsce przez Wydawnictwo Egmont.
Co to jest Escape Quest?
Mówiąc najkrócej, to połączenie komiksu paragrafowego z wyzwaniami jakie dają nam gry typu Escape The Room. Jeśli nie miałeś jeszcze okazji zetknięcia się z powyższymi pojęciami, to spieszę z wyjaśnieniami:
Co to jest komiks paragrafowy
Komiks paragrafowy (także gra paragrafowa lub paragrafówka), to opowieść fabularna w formie książki, w której czytelnik wciela się w rolę głównego bohatera, a decyzje przez niego podjęte decydują o dalszym rozwoju fabuły.
Paragrafówki, w odróżnieniu od tradycyjnej książki, nie czyta się strona po stronie, ale począwszy od strony początkowej czytelnik wędruje między różnymi punktami historii (zwanymi paragrafami) korzystając z numerów stron, przypisanych do konkretnych decyzji.
Może się zatem zdarzyć, że taka książka ma kilka możliwych zakończeń, w zależności od dokonanych wyborów (prawie jak Wiedźmin 3) 😉
Co to jest Escape Room
Escape room (także Escape The Room, pokój zagadek) to gra logiczna, w której zadaniem jest znalezienie wyjścia z pomieszczenia. W tym celu gracz, lub grupa graczy, rozwiązuje serię zagadek i zadań, w których musi wykazać się umiejętnością logicznego myślenia, spostrzegawczości i łączenia faktów.
Rozwiązując zagadkę otrzymuje się kod, dający dostęp do kolejnej zagadki. Opowieść składa się przeważnie z kilkunastu zagadek, z których ostatnia stanowi rozwiązanie całości i umożliwia wyjście z pokoju.
Kilkanaście lat temu popularne były internetowe gry typu Escape The Room, a w ostatniej dekadzie w wielu miastach świata pojawiły się pokoje, w których można było zamknąć się samemu lub w kilka osób i spróbować takiej zabawy w świecie rzeczywistym
Mam nadzieję, że to krótkie wyjaśnienie pomogło Ci zrozumieć czym jest Escape Quest, a teraz podam Ci kilka przykładów:
Escape Quest. Poszukiwacze zaginionego skarbu
Jeśli lubicie przygodowe klimaty w stylu Indiany Jonesa, to Poszukiwacze Zaginionego Skarbu powinny Wam przypaść do gustu.
W tej książce wcielamy się w postać młodego adepta archeologii, który rusza w świat na poszukiwanie skarbu.
Na poniższych zdjęciach, obok komiksu widzisz narzędzia pomocne w poszukiwaniach oraz pierwszą zagadkę z kluczami.
Czy jesteś w stanie odszukać ukryty w niej kod?
Escape Quest. Sam w Salem
W 1692 roku w amerykańskim Salem miał miejsce jeden z najsłynniejszych sądów nad czarownicami w historii, przedstawiony m.in. w filmie z 1996 roku z Winoną Ryder i Danielem Day-Lewis.
W klimat czarownic, zaklęć i tajemnic świetnie wprowadza także Sam w Salem, gdzie nagle, podczas zwiedzania muzeum czarownic, okazuje się, że nie wszystko jest tym, na co wygląda.
Na poniższych zdjęciach, obok komiksu widzisz narzędzia pomocne w poszukiwaniach oraz pierwszą zagadkę z kodem ukrytym na obrazku.
Czy jesteś w stanie go odszukać?
Escape Quest. Za garść neodolarów
Zbliżająca się premiera Cyberpunk 2077 coraz mocniej wpływa na popularność dystopijnego świata przyszłości, w którym granica między światem cyfrowym, a rzeczywistym zaciera się coraz bardziej.
w Za garść neodolarów, wcielasz się w rolę hakera, który zostaje zwerbowany przez tajemniczą grupę walczącą z wszechpotężną korporacją Soulcast używającą mózgów zwykłych ludzi do zasilania swoich sieci neuronowych.
Chcesz się poczuć jak Neo w Matriksie?
Rozwiąż pierwszą zagadkę z poniższego zdjęcia i odszukaj kod!
Escape Quest. Świat wirtualny
Szef ochrony Demostenesa – potężnego świata VR zarządzanego prze sztuczną inteligencję, to niezła fucha.
Twoja fucha.
Ale niestety, pewnego dnia, sytuacja wymyka się spod kontroli i jak to często w katastroficznych wizjach bywa – sztuczna inteligencja postanawia się zbuntować.
Świat wirtualny to skomplikowana rozgrywka z trudnymi łamigłówkami wewnątrz umysłu komputera.
Czy jej podołasz?
Escape Quest. W jakim wieku grać?
Powyższa kolejność jest zupełnie nieprzypadkowa – na bazie naszych doświadczeń stwierdziliśmy bowiem, że Poszukiwacze zaginionego skarbu wydają się być najlepszą opcją na początek, a im dalej, tym poziom trudności wzrasta.
Co prawda wszystkie książkogry z serii Escape Quest mają znacznik 12+, ale niech Cię nie zwiedzie ta informacja, bo niektóre zagadki logiczne są wyzwaniem nie tylko dla dwunasto- ale także i trzydziestokilku- latków.
I właśnie dlatego stanowią świetną formę wspólnego spędzania czasu i naprawdę warto rozwiązywać je wspólnie, co jak już zapewne się domyślasz, szczerze polecam, bo ciekawe spędzanie czasu z dziećmi jest tym, co pomaga nam budować silną relację.
Oprócz tego, wspólne rozwiązywanie Escape Quest pomaga nam odkrywać nasze umiejętności i mocne strony: podczas gdy jedno z nas potrafi szybko liczyć i analizować kombinacje cyfr, a drugie o wiele szybciej potrafi dostrzec ukryte symbole i połączyć je w sensowną całość. Z kolei gdy jedna osoba twierdzi, że na pewno się już nic nie da zrobić, to trzecia ciśnie by się nie poddawać i spojrzeć na wszystko jeszcze raz.
Escape Quest. Recenzja
Zatem, jeśli szukasz ciekawego i nieoczywistego sposobu na wspólne spędzenie czasu ze starszym dzieckiem, to książkogry z serii Escape Quest mogą być tym, czego szukasz, bo:
- są wymagające zarówno dla dzieci jak i dorosłych,
- pomagają poznać swoje mocne strony,
- wspierają budowanie relacji
- mają trakcyjną szatę graficzną i wciągającą opowieść.
A ich dodatkowym plusem jest to, że są interesującą alternatywą wobec spędzania czasu ze smartfonem czy przed ekranem komputera, co w czasach zdalnego nauczania, gdy nasze dzieci patrzą się godzinami w różne urządzenia cyfrowe, jest wartością nie do zastąpienia.
I tak już na koniec dodam tylko, że do niedzieli 15. listopada Wydawnictwo Egmont oferuje 30% zniżki na wszystkie książki z serii Espace Quest, więc możesz wypróbować je po niższej cenie
O mnie

Nazywam się Jarek Kania i pokazuję jak stać się rodzicem, jakiego sam chciałbyś mieć.
Więcej w temacie
- Escape Quest – wszystkie książkogry z serii
Rodzicielskie wskazówki
Nowym artykułom często towarzyszą dodatkowe materiały z rodzicielskimi wskazówkami. Mogę Ci je wysyłać bezpośrednio na mejla. Chcesz?
Na początek otrzymasz ode mnie 3 soczyste ebooki.
Polub - to nie boli
Więcej inspiracji
Lubisz niespodzianki?
Kliknięcie znaku zapytania przeniesie Cię na losowo wybrany artykuł.
Daj się zaskoczyć 😉