5 ponadczasowych aplikacji do wspólnego używania z dzieckiem

There’s an app for that – Na wszystko jest aplikacja W ten sposób Apple reklamowało przełomowego iPhone’a 3G w 2009 roku. Jednak na długo przed technologiczną rewolucją zapoczątkowaną przez Stefana Jobsa istniały już aplikacje, z których każdego dnia korzystały miliardy ludzi na całym świecie.

Poznaj 5 z tych, z których możesz korzystać niemal w każdej chwili. Sam, z dziećmi i z całą rodziną.

1. Niebo

Niebo jest zawsze włączone. Jego obecność jest tak fundamentalna, że zauważamy dopiero jej brak, gdy ciemne chmury niosące ulewę chcą pokrzyżować nam plany. I choć najczęściej korzystamy z niego w trybie dziennym, to warto lepiej poznać tryb nocny, w którym Niebo ujawnia swoje drugie, jeszcze piękniejsze oblicze. Mieszkając w mieście coraz trudniej je zobaczyć, bo pokornie oddaje miejsca światłu tworzonemu przez nas. Dlatego jeśli tylko masz możliwość, pojedźcie całą rodziną na wieś, w góry lub głęboko w las na cichą polanę, by zobaczyć niebo w całej gwiezdnej okazałości, takiej w jakiej prezentowało się naszym przodkom przed wiekiem jak i pięć tysięcy lat temu. Spójrzcie w górę albo jeszcze lepiej – połóżcie się na kocu i patrzcie w gwiazdy przytłoczeni ich ogromem, aż poczujecie się jak Kolumb szukający nowej drogi do Indii, jak Abraham wychodzący ze swojego Ur w nieznane lub jak mała cząstka wszechświata, która wraca do swoich korzeni i źródła życiodajnej energii.

2. Rozmowa

Najlepsza metoda budowania silnej relacji przez obustronne wypowiedzi. Niestety często atakuje ją złośliwy wirus Przesłuchanie objawiający się jednostronnymi zdawkowymi komunikatami: Co było w szkole? Co masz zadane? Z kim byłeś? Gdzie idziesz? Co robisz? Aby go odinstalować trzeba wpierw włączyć tryb Słuchanie (działa tylko z aktywną opcją Milczenie), a następnie zdezaktywować moduły Ocenianie, Krytykowanie i Udzielanie natychmiastowych porad.

Uwaga!

Jeśli wirus był aktywny przez długi czas, ponowna aktualizacja Rozmowy może nie zadziałać od razu. Skorzystaj wówczas z modułów wsparcia technicznego: Cierpliwość i Wytrwałość.

3. Muzyka

Coś więcej niż aplikacja – to cała platforma multimedialna zapewniająca rodzinną rozrywkę na wielu poziomach: Level 1. Śpiewanie dziecku będącemu w brzuchu matki Level 2. Nucenie kołysanek podczas usypiania niemowlaka na rękach Level 3. Wspólne śpiewanie kolęd z przedszkolakiem (cały rok) Level 4. Katowanie pierwszaka hitami własnej młodości z obowiązkowym „Kiedyś to była muzyka. Nie to co teraz….” Level 5. Zapisanie dziecka na naukę gry na instrumencie Level 6. Gromkie oklaski, łzy wzruszenia i bukiet kwiatów na pierwszym, ledwo wybrzdąkanym koncercie Level 7. —* Level 8. —* Level 9. —*

* odblokuj wcześniejsze poziomy, by przejść dalej

4. Dotyk

Niedościgniony szczyt rozwoju technologii Niewirtualnej Rzeczywistości. Nielimitowane możliwości stosowania do Przytulania, Obejmowania, Głaskania i Noszenia na rękach.

Uwaga! Aplikacja płatna.

Każdorazowe użycie wymaga posiadania odpowiednich zasobów Dobrych intencji, Wzajemnego szacunku i Zaufania. Instalacja pirackich rozszerzeń Bicie i Dotyk wbrew woli może spowodować dożywotnią blokadę użytkownika, zawieszenie systemu i konsekwencje prawne.

5. Historia

Dzieci są zafascynowane podglądaniem przeszłości:
  • tej dalekiej, zerkającej z pożółkłych fotografii z prapradziadkami, którzy byli tu przed nami,
  • tej dziwnej, w której malutka mama drepcze przez korytarz trzymając pluszowego misia za ucho, a półtoraroczny tata ze smoczkiem leży spokojnie w ramionach dziwnie młodej babci,
  • i tej bliskiej, pełnej dziesiątek głupich min ustrzelonych podczas ostatnich wakacji i szczerzących się szczerym uśmiechem prosto z monitora.
Opowieści o nieznanych przodkach, o krętych i nie zawsze zrozumiałych rodzinnych historiach oraz o nas, rodzicach, którzy kiedyś też byliśmy dziećmi budują w dziecku jego tożsamość, dają mu korzenie i osadzają w tym konkretnym miejscu i momencie w historii. Jestem tym kim jestem, bo prapradziadek Emil zakochał się w ślicznej Kasi, bo pradziadek Antoni wyjechał na roboty przymusowe, gdzie poznał babcię Helenę, bo babcia Irena zwróciła w głowie młodemu dziadkowi Ludwikowi. Rodzinne opowieści tworzą historię. Waszą wspólną historię.

A Ty? Z której z aplikacji skorzystasz dziś z Twoim dzieckiem?

Zgadzasz się? Chcesz coś dodać?
A może gadam bzdury?

 Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu poniżej, napisz do mnie

i puść ten post dalej w świat:

Skoro doczytałeś do końca, to chyba Ci się podobało 😉 Pozwól zapoznać się z tym wpisem także Twoim znajomym:

Twoje dziecko ma już telefon? A może dopiero planujesz taki zakup? Dołącz do specjalnej grupy dla rodziców:

O mnie

Nazywam się Jarek Kania i pokazuję jak stać się rodzicem, jakiego sam chciałbyś mieć.

Zobacz więcej

Więcej w temacie

Rodzicielskie wskazówki

Nowym artykułom często towarzyszą dodatkowe materiały z rodzicielskimi wskazówkami. Mogę Ci je wysyłać bezpośrednio na mejla. Chcesz?

Na początek otrzymasz ode mnie 3 soczyste ebooki.

Polub - to nie boli

Więcej inspiracji

Lubisz niespodzianki?

t

Kliknięcie znaku zapytania przeniesie Cię na losowo wybrany artykuł.

Daj się zaskoczyć 😉

Poznaj 6 zaskakujących sposobów, by Twoje dziecko mniej korzystało z telefonu.

Podaj swój adres email i już dziś zacznij zmieniać technologiczne nawyki w swojej rodzinie.

Udało się! Zgadnij kto właśnie napisał do Ciebie mejla ;)