Jeśli pytasz jaki smartfon kupić dziecku, to najwyższy czas zmienić pytanie

Uwaga! Ten artykuł powstał, gdy sieć Heroo Mobile wchodziła na rynek.

Wygląda jednak na to, że rzeczywistość zweryfikowała założenia, i dziś, po niemal 2 latach ze smutkiem stwierdzam, że projekt przestał być rozwijany.

Pozostawiam ten materiał ze względów historycznych, ale póki co, dołączenie do sieci Heroo i korzystanie z wszystkich jej funkcjonalności nie jest możliwe.

Moment, w którym dziecko otrzymuje swój pierwszy smartfon jest przełomowym momentem dla całej rodziny.

W jednej chwili dostaje ono bowiem do ręki cały świat – razem z wszystkimi jego możliwościami, jak i zagrożeniami. Z kolei myśli rodzica zaczynają odbijać się między:

 • czy aby na pewno moje dziecko jest na to gotowe? a

 • jak ochronić je przed zagrożeniami cyfrowego świata.

W jednym z pierwszych artykułów na blogu dzieliłem się naszymi doświadczeniami, w których wskazywałem, że to nie wiek, a potrzeba jest czynnikiem, który powinien decydować o tym, by nasze dziecko otrzymało własny telefon.

A podczas wystąpienia na konferencji Mój pierwszy smartfon, którą możesz obejrzeć lub odsłuchać w formie podcastu, wspólnie z uczestnikami zastanawialiśmy się, jaki dać dziecku pierwszy telefon komórkowy.

 Od tego czasu, te dwa pytania „Kiedy?” i „Jaki?” przewinęły się wielokrotnie i na fanpejdżu, i w naszej rodzicielskiej grupie telefonicznej, jak i w rozmowach prywatnych. Ale z końcem września 2020 roku, niemal niepostrzeżenie do tych pytań dołączyło nowe, które już wkrótce może stać się równie ważne jak dwa pierwsze:

W jakiej sieci dać dziecku pierwszy telefon?

Siła przyzwyczajenia jest ogromna i w większości przypadków, które znam, rodzice kupują swoim dzieciom startery w tej samej sieci, w której sami są abonentami.

I dopiero w momencie, gdy postanawiają skonfigurować kontrolę rodzicielską na telefonie dziecka to okazuje się, że jest to albo usługa dodatkowo płatna poza abonamentem, albo wcale nie taka oczywista w konfiguracji.

Oba te problemy, jak za chwilę będziesz mógł zobaczyć, zdaje się jednak rozwiązywać Heroo Mobile – nowa sieć telefonii komórkowej, dedykowana rodzinom, która ruszyła z kopyta we wrześniu 2020 roku, a którą mam przyjemność wspierać, zasiadając wspólnie z innymi specjalistami, w jej Radzie Programowej.

Jak działa Heroo Mobile?

Heroo Mobile to wirtualny operator komórkowy (MVNO), który podobnie jak inni operatorzy wirtualni w Polsce, korzysta z istniejących nadajników większych operatorów infrastrukturalnych, np. T-Mobile.

Różnicą między Heroo, a innymi operatorami wirtualnymi, jest to, że sieć ta powstała z myślą:

 1. o rodzicach, chcących odpowiedzialnie wprowadzać dzieci w świat telefonii komórkowej
 2. oraz o dzieciach i ich bezpieczeństwie w świecie cyfrowym.

A jednymi ze sztandarowych funkcjonalności Heroo, dostępnymi już dziś są:

 • blokowanie treści dla dorosłych już na poziomie operatora,

 • billing dziecka (połączenia i SMS) telefonu dziecka w czasie rzeczywistym,

 • informacja o bieżącej lokalizacji dziecka,

 • blokowanie niechcianych numerów.

Wszystko to możliwe jest bez konieczności instalowania dodatkowych zewnętrznych aplikacji blokady rodzicielskiej (ani płatnych, ani bezpłatnych) dzięki temu, że Heroo korzysta bezpośrednio z platformy zbudowanej przez swoją Firmę Matkę, (Move Telecom), która jako MVNE zajmuje się udostępnianiem usług niezbędnych do funkcjonowania operatorów komórkowych.

Dlatego też, wszystkie powyższe funkcjonalności, w tym blokowanie treści dla dorosłych, dostępne jest już na poziomie operatora, w cenie abonamentu, bez dodatkowych kosztów.

Blokowanie treści dla dorosłych w Heroo Mobile

Jeśli mamy kartę SIM w sieci Heroo, to przy korzystaniu z danych z sieci operatora, treści dla dorosłych są blokowane w Heroo Mobile automatycznie. Skuteczność tego filtra przedstawiam na poniższym filmie:

Gdzie kupić kartę SIM Heroo Mobile?

Starter Heroo Mobile, możesz kupić na dwa sposoby:

 1. bezpośrednio przez internet na stronie Heroo
 2. w jednym z ponad 150 punktów stacjonarnych Teletorium dostępnych w galeriach handlowych (jak tylko wznowią działalność).

W tym filmie pokazuję jak wygląda proces zakupu karty SIM na stronie Heroo:

Jak uruchomić aplikację dla rodzica i dziecka Heroo Mobile?

Po dołączeniu do Heroo i otrzymaniu karty SIM, ostatnim krokiem jest uruchomienie aplikacji i połączenie telefonu dziecka i rodzica.

Warto pamiętać, że Aplikacja Heroo Mobile dla Dziecka dostępna jest tylko w systemie Android, a aplikacja Herro Mobile dla Rodzica – zarówno w Google Play, jak i App Store

Cały proces jest bardzo intuicyjny i zajmuje zaledwie kilka minut.

Jeśli chcesz obaczyć jak to wygląda w praktyce, to możesz to zobaczyć w poniższym filmie:

Jak skonfigurować APN w Heroo Mobile?

Aby korzystać z internetu mobilnego w sieci Herro (po to by wykorzystać możliwość blokady treści dla dorosłych i korzystać z lokalizacji poza domem), wystarczy wpisać poprawne ustawienia punktu dostępu (APN):

Nazwa: heroo

APN: heroo

Tę konfigurację pokazuję też na powyższym filmie (od trzeciej minuty).

Heroo Mobile – więcej niż kontrola rodzicielska

Blokowanie treści 18+, kontrola billingu czy lokalizacja, to jeden z podstawowych elementów kontroli rodzicielskiej, które raz lepiej, raz gorzej, funkcjonują w istniejących aplikacjach kontroli rodzicielskiej.

Ale tak naprawdę, jeśli zależy nam na tym, by uczyć dzieci mądrego i odpowiedzialnego korzystania ze świata cyfrowego, to same apki nie wystarczą – potrzebna jest relacja, bez której nasze zakazy czy nakazy, na dłuższą metę, na niewiele się zdadzą, o czym mówiłem już w podcaście Najlepsza aplikacja kontroli rodzicielskiej.

Dlatego też Heroo Mobile stawia sobie za cel nie tylko możliwość kontrolowania dziecka, ale także:

 1. wspieranie relacji przez zachęcanie do wspólnych zabaw offline,
 2. budowanie w dzieciach dobrych codziennych nawyków,
 3. dostarczanie rodzicom sprawdzonej wiedzy i pomysłów pomocnych w wychowaniu.

O tym, w jaki sposób, za pomocą aplikacji oraz Świata Heroo, mają być realizowane te cele opowiem już w innym poście, gdy tylko nagram odpowiednie filmy, a tymczasem, jeśli w najbliższym czasie planujesz zakup telefonu dla swojego dziecka lub myślisz o zainstalowaniu aplikacji kontroli rodzicielskiej, to zachęcam Cię do zapoznania się z ofertą Heroo Mobile – siecią, stworzoną przez i dla rodziców.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

W powyższym artykule przedstaiłem kilka kwestii technicznych dotyczących Heroo – na więcej pytań zbioroczo odpowidama w FAQ Heroo – zapraszam 😉

Zgadzasz się? Chcesz coś dodać?
A może gadam bzdury?

 Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu poniżej, napisz do mnie

i puść ten post dalej w świat:

Skoro doczytałeś do końca, to chyba Ci się podobało 😉 Pozwól zapoznać się z tym wpisem także Twoim znajomym:

Twoje dziecko ma już telefon? A może dopiero planujesz taki zakup? Dołącz do specjalnej grupy dla rodziców:

O mnie

Nazywam się Jarek Kania i pokazuję jak stać się rodzicem, jakiego sam chciałbyś mieć.

Zobacz więcej

Więcej w temacie

Rodzicielskie wskazówki

Nowym artykułom często towarzyszą dodatkowe materiały z rodzicielskimi wskazówkami. Mogę Ci je wysyłać bezpośrednio na mejla. Chcesz?

Na początek otrzymasz ode mnie 3 soczyste ebooki.

Polub - to nie boli

Więcej inspiracji

Lubisz niespodzianki?

t

Kliknięcie znaku zapytania przeniesie Cię na losowo wybrany artykuł.

Daj się zaskoczyć 😉

Poznaj 6 zaskakujących sposobów, by Twoje dziecko mniej korzystało z telefonu.

Podaj swój adres email i już dziś zacznij zmieniać technologiczne nawyki w swojej rodzinie.

Udało się! Zgadnij kto właśnie napisał do Ciebie mejla ;)